• Systematické minerály
  • Estetické minerály
  • Mini minerály
  • Maxi minerály
  • Tektity
  • Meteority
  • Zkameněliny

Horké zprávy

3.05.2018
Vážení sběratelé a milovníci pěkných kamenů, jestliže jste procházeli tišnovskou burzou která se konala tento víkend, zajisté jste si všimli poměrně hojné účasti rumunských prodejců" kamenů", kteří prodávají falšované, slepované, obarvené a jinak upravené vzorky. Díky tomu, že měli ke konci burzy prázdné krabice, tak poměrně hodně důvěřivých klientů má tyto krásy doma. Karcinogenní lopezity vydávané za realgary, slepené čínské antimonity na bulharských podložkách, " rodochrozity" obarvené rumunským toaletním papírem, přilepené křemeny, wolframity a hlavně skoro všechno toto "Rumunsko" pochází z Bulharska nebo Kosova....

pomůcky pro mineralogy

G-BOX

Minerály Čada

Minerals Facebook

Nové vzorky z Huanggangu, Vnitřní Mongolsko, Čína 

zpět na přehled aktualit

26.11.2012

Plno sběratelů zná tuto situaci ze zahraničních výstav, kdy čínští dealeři nabízejí stále to stejné, popř. za nové kameny považuji různé tvary kalcitů apod.

Bohužel se v současnosti na plno dolech netěží nebo doly neposkytují žádné pěkné mineralogické ukázky až na pár vyjímek ( siderit s chalkopyritem, doly v Yaogangxianu..)

Jediná perspektivní lokalita s opravdu kvalitními mineralogickými ukázkami je na ložisku Huanggang, kde vynikající vzorky poskytují dva doly ze sedmi.Minule jsme navštívili všechny tyto doly a opravdu jsme narazili na mineralogické vzorky pouze na dole Huanggang 1 a 4.

Nyní se objevili neskutečné vzorky helvínů ( helvín-genthelvín-danalit ) s žlutooranžovou až oříškovou barvou ve velikosti srostlic přes 10 cm, některé krystaly dosahovaly až 5 cm.Podotýkám, že ceny těchto vzorků přesahovaly 500 tisíc korun.Dále se objevily nádherné kombinace, kde na krystalický magnetit narůstají až 5 cm velké scheelity, které obrůstají stříbrobílé lístkovité löllingity s jemně " pocukrovanými" křišťálky popř. ankeritem.Velice kvalitní jsou i ukázky löllingitu na které narůstají dipyramidální, skelně lesklé, průhledné krystaly fluoritu.Některé z těchto kombinací jsou ještě doplněné krystalickými helvíny...

Nyní jsme přivezli ukázky speciálně na český trh.Po úplném vyčištění a ocenění budou některé vzorky k vidění na československých burzách.

Plánuji též zařadit některé vzorky do sekce akce.....

Brzy doplním článek o fotografie.

 
 

Kontaktujte nás

Jiří Špalek, Karlovarská 458, Doksy u Kladna, 273 64

Telefon: +420 602 341 134 ( od 9 do 18 hod )

E-mail: spalek@minerals.cz