• Systematické minerály
  • Estetické minerály
  • Mini minerály
  • Maxi minerály
  • Tektity
  • Meteority
  • Zkameněliny

Horké zprávy

3.05.2018
Vážení sběratelé a milovníci pěkných kamenů, jestliže jste procházeli tišnovskou burzou která se konala tento víkend, zajisté jste si všimli poměrně hojné účasti rumunských prodejců" kamenů", kteří prodávají falšované, slepované, obarvené a jinak upravené vzorky. Díky tomu, že měli ke konci burzy prázdné krabice, tak poměrně hodně důvěřivých klientů má tyto krásy doma. Karcinogenní lopezity vydávané za realgary, slepené čínské antimonity na bulharských podložkách, " rodochrozity" obarvené rumunským toaletním papírem, přilepené křemeny, wolframity a hlavně skoro všechno toto "Rumunsko" pochází z Bulharska nebo Kosova....

pomůcky pro mineralogy

G-BOX

Minerály Čada

Minerals Facebook

Saint Marie aux Mines 2014 

zpět na přehled aktualit

2.07.2014

Tak jako každý rok probíhá koncem června jedna z nějvětších a nejsympatičtějších světových výstav v alsaském Saint Marie aux Mines. 

V tomto roce došlo k velkému rozšíření prodejních míst pro firmy i sběratele. Zvýšil se počet vystavovatelů především z Brazílie, Maroka a Peru. Bohužel nám přivezli pouze komerční materiál, který není pro náročnějšího zákazníka a tak se zařadili mezi  "tuctové" stánky, kde nic zajímavého neobjevíte.

Co se týká vzorků pro sběratele estetických a systematických minerálů, bylo z čeho vybírat. Německý kolega Bert Ottens přivezl několi velmi vzácných krystalovaných borátů ( olshanskyit, nifontovit, pentahydroborit ) z lokality Jipeng ve Vnitřním Mongolsku, které svojí kvalitou patří k nejlepším na světě. Z Itálie se objevily kvalitní vzorky cafarsitu z alpských žil, pakistánské beryllonity, augelity z Peru, krystalované gersdorfity z Maroka atd.

Z estetických vzorků jako tradičně převažují akvamaríny, různé odrůdy turmalínu, kunzity, tanzanity, zlata atd.. Tento rok však mělo hodně vystavovatelů na prodej vzorky ze starých sbírek. K vidění byly vzorky síry a celestinu ze Sicílie, celestiny z Machowa, rumunské tetraedrity, anglické skorodity, turmalíny z Elby a pod.

Největším nešvarem na této burze ( a nejen na této ) je absence cen u většiny dealerů z Maroka, Pakistánu, Peru a tak se cena řídí " podle ksichtu". Takže když si k nim půjdete koupit vzorek a budete mít oblek, zaplatíte mnohonásobně více, než když přijdete oblečeni jako pasáček koz (:-). Došlo to tak daleko, že při smlouvání u většího množství minerálů z Peru, které jsem chtěl zakoupit a již jsme byli domluveni na slevě a ceně mi malinký Indián přímo přede mnou a s úsměvem přelepoval ceny na dvojnásobek a divil se, že po jeho " úpravě" vzorky nechci. Zřejmě se přežvýkal koky a vytrestání bílého mu přišlo náramně vtipné. A protože jsem nebyl naladěn na stejnou notu a i tím, že jsem žádnou koku nežvýkal, poděkoval jsem mu a popřál mnoho úspěchů při oceňování.

A co nás pozlobilo tak jako každý rok bylo počasí. Od soboty poprchávalo, občas se spustil pěkný deštík, takže návštěvníci se schovávali v halách a větších stáncích.

 
 

Kontaktujte nás

Jiří Špalek, Karlovarská 458, Doksy u Kladna, 273 64

Telefon: +420 602 341 134 ( od 9 do 18 hod )

E-mail: spalek@minerals.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace