Nákupní košík je prázdný

XVII. Lwówek Slaski, Polsko

« zpět na přehled novinek

02.08.2014

Tento ročník výstavy pro nás začal dost netradičně, protože jsme byli pozvání na svatební obřad, který se konal před zahájením akce Lato Agatowe. Ženil se nám populární Tomek Praszkier ze Spirifer Minerals. Po obřadu následovala bohatýrská hostina a kdo nebyl na polské svatbě tak si to nedokáže představit (:-).

Výstavy se pravidelně zúčastňuje přibližně 230 vystavovatelů, stánky jsou umístěné pod širým nebem v březových stáncích, což výstavě dodává neotřelou atmosféru. Bohužel pro nás má většina vystavovatelů komerční materiál a kvalita nabízených vzorků je velmi nízká. Pouze v prostřední části výstavy u radnice je skupina vystavovatelů, která má na svých stáncích opravdové nebo zajímavé vzorky.

Díky tomu, že v Polsku vypadá situace s hornictvím jako u nás, nepřekvapí, že z mineralogického hlediska nejsou žádné novější vzorky.Letos byly zajímavé pouze vzorky sádrovce z lokality Lubin, kde protažené krystaly sádrovce byly impregnovány zelenými inkluzemi botalactitu a paraatacamitu.

V prostorách radnice se každoročně konají výstavy minerálů, tento ročník byl věnovaný pouze polským ukázkám. Většinu vzorků poskytují soukromí sbaratelé a poskrovnu lepší vzorky zapůjčují muzea. Bylo se však na co dívat. Nádherné ukázky síry a celestinu z Machówa, hality z Bochni, sádrovce z Lubine, záhnědy a fluority ze Strzegomi. Poslední jmenované vyrážely dech, protože zde byly vystavané nejlepší ukázky, které se ve Strzegomi vytěžily. Modrý a růžový fluorit na podložce dosahoval opravdu světové úrovně.

Akci doprovázejí trhy s prodejem všeho možného, stánky s občerstvením a obřerstvením a večer jsou hudební představení.

Návštěvu této sympatické akce mohu vřele doporučit.

 

Učební pomůcky

Sady a kolekce jsou vhodné pro mateřské, základní, střední a vyšší školy, gymnázia a instituce.

Zobrazit »

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace