Nákupní košík je prázdný

CMGS 1 China Mineral & Gem Show

« zpět na přehled novinek

29.05.2013

Vše začalo zhruba před 2 roky, kdy jsme se mohli setkávat na všech světových výstavách se zástupci pořadatelské organizace CMGS.Členové sháněli informace o organizování a propagaci velkých výstav, přemlouvali vystavovatele, sbírali zkušenosti a to všechno se mělo zúročit tento rok v květnu, kdy se konala mineralogická megaakce v Changshe.

Díky tomu, že je čínský trh s minerály a dekoračními kameny opravdu velký, počítalo se s tím, že výstavu navštíví mnoho sběratelů, dealerů, zástupců muzeí, institucí a velkých firem, budou zde zástupy zvědavých obyvatel a proto se výstava konala v obří hale v centru města.Propagace akce byla na velmi dobré úrovni, viděli jsme tisíce propagačních tabulí po celém městě včetně cesty na letiště.Přístupové cesty do výstavní haly připomínaly turnikety na olympiádu, při vstupu jsme byli kontrolováni ostrahou a museli jsme projít detektorem, zda nemáme výbušniny či páčidla na cizí vitríny.

Všude se pohybovali uniformovaní příslušníci armády, policie, celního a finančního úřadu, dva druhy ostrahy a korunu tomu dodávala plně ozbrojená ! zásahová jednotka čínského SWAT.Proto se všichni cizinci cítili jako v bavlnce.Každý večer se tato masa chystala "vyhánět" opozdilé návštěvníky a vystavovatele a připomínalo to rozhánění demonstrantů.

Ze začátku výstavy se však ukázalo, že se pořadatelé musí ještě hodně učit a že plně neuplatnili všechno, co za ty dva roky viděli ve světě a co se naučili.Stánky nebyly připravené, firemní tabule zkomolené, vitríny byly špinavé tak, že nebylo vidět dovnitř, nikdo netušil jak proclít zboží, jak vysoké bude clo a daň z prodeje atd.Na všechno však byla stejná odpověď  " no problem".Je pravda, že se organizátoři snažili a postupně se všechny problémy vyřešily.

Také plno zahraničních vystavovatelů nemělo propuštěné zboží do oběhu a nemělo potuchy jak budou probíhat celní formality atd.Většina však měla štěstí, že jim byly vydány kameny z celního skladu a měli co vystavit.Hodně vystavovatelů totiž obdrželo zboží až po skončení akce a ve vitrínách měli pouze fotografie kamenů.

Co však nelze upřít je vysoká úroveň stánků a to i čínských.Jsme zvyklí, že čínští dealeři všechno mají na stole v plastových vaničkách a každé ráno začínají naolejováním svých vzorečků.To však zde nebylo a v přední části výstavy byly opravdu luxusní stánky s kvalitními vzorky.Jedno je však jisté: skoro všichni čínští dealeři se specializují na prodej dekoračních a pro nás velmi velkých vzorků.Takže na stáncích je pár několikaset kilových vzorků a něktečí mazlíčci mají i pár tun.Stánků s menšími vzorky bylo poskrovnu.....

Zároveň překvapí i to, že na této akci ( a nejen zde, ale i po celé Číně ) jsou ceny vzorků mnohonásobně vyšší než v Americe a Evropě.Dealeři se přeplácejí na lokalitách a " šroubují" ceny do astronomických výšek.Osobně jsem si prohlédnul dlaňový vzorek cerusitu z Dao Ping Mine za 10 milionů dolarů.Nebojte se, nekoupil jsem ho...

Takže se dá říci, že to pro nás byla zkušenost, avšak velmi draze zaplacená.A nejenom pro nás.Jedna nejmenovaná americká firma zde měla náklady okolo 35 tisíc dolarů a prodala pouze jeden vzorek...Bohužel i plno čínských prodejců bylo zklamáno a účast na dalším ročníku si budou hodně rozmýšlet.Kam se bude ubírat vývoj na čínském trhu, kam až budou stoupat ceny kamenů to zatím nikdo neví.

Přidal jsem ještě pár fotografií z cesty.Při zpáteční cestě jsem díky záplavám v jižní Číně nedobrovolně zůstal ve městě Guangzhou, tak jsem si alespoň jeden den zahrál na turistu. 

Jmenný rejstřík
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace